دو ابررایانه‌ی چینی مرز اگزا اسکیل را شکستند

پیش از این دو ابررایانه‌ی چینی رکورد اگزا اسکال را شکسته‌اند، اما توسعه‌دهندگان این سیستم‌ها ترجیح داده‌اند فعلا در مورد این خبر سکوت کنند. طبق گزارش‌ها، هر دو سیستم به پردازنده‌های موبی فیتیوم (Phytium) و سان‌وِی (Sunway) مجهز شده‌اند و بنابراین از فناوری‌های حیاتی توسعه‌یافته خارج تیانشیا (Tianxia) استفاده نمی‌کنند. اگر این گزارش‌ها واقعیت داشته باشند، چین در ابررایانه‌های اگزا اسکیل، از ایالات متحده جلو‌تر است، اما یک مشکل در این میان وجود دارد.

تقریبا یک سال جلوتر

بر اساس گزارش نکست‌پلتفرم (NextPlatfrom)، دو سیستم چینی در ماه مارس ۲۰۲۱، به حداکثر قدرت پردازشی ۱/۴ اگزا فلاپس عملکرد پایدار ۱/۰۵ اگزا فلاپس در معیان لین‌پنک (Linpacl) دست یافته‌اند. بااین‌حال، هیچ یک از این ابررایانه‌ها تاکنون در فهرست ۵۰۰ ابررایانه‌ی برتر جهان دیده نمی‌شوند؛ زیرا توسعه‌دهندگان این سیستم‌ها نمی‌خواهند مشکلی بین پیمان‌کاران فرعی شرکای آن‌ها با دولت ایالات متحده به‌وجود آید.

به گزارش تامزهاردوِر، نکست‌پلتفرم این اطلاعات را از یک منبع آمریکایی دریافت کرده است که از خبرهای چین اطلاع دارد. اگر این گزارش‌ها دقیق باشند، چین تقریبا از یک سال قبل، ایالات متحده را در بخش سیستم‌های اگزا اسکیل شکست داده است، زیرا ابررایانه‌ی فرانتیر (Frontier) که به Oak Ridge تعلق دارد، کار خود را از اواخر سال ۲۰۲۱ آغاز خواهد کرد.

با این‌حال، برخی از عوامل را باید در نظر گرفت. عملکرد هدف ابررایانه‌ی فرانتیر حدود ۱/۵ ترافلاپس است که در مقایسه با قدرت پایدار ابررایانه‌های اگزا اسکیل چین، تقریبا ۵۰ درصد بهتر است. علاوه‌بر این، پیش‌بینی شده که فرانتیر حدود ۳۰ مگاوات برق مصرف خواهد کرد و این درحالی است که یکی از رقبای چینی آن حدود ۳۵ مگاوات برق مصرف می‌کند. در نهایت، توسعه‌دهندگان چینی از معماری‌های موجود برای سیستم‌ها و بارهای کاری در مقیان پتا فلاپس بهره می‌برند که شاید برای آینده بهینه نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست نصب، سرویس و یا تعمیرات لوازم خانگی خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان ممکن جهت هماهنگی با شما تماس حاصل نمایند.