روش اتصال موبایل به تلویزیون

اتصال موبایل به تلویزیون

از پر تکرار ترین سوالاتی که کاربران گوشی همراه از ما میپرسند این است که روش اتصال موبایل به تلویزیون چگونه است. جواب دادن به این سوال کمی تامل برانگیز است. زیرا این سوال با جواب هایی متفاوت روبرو است. نحوه ی استفاده از گوشی با تلویزیون به نوع فناوری و ارتقاء گوشی شما وابستگی دارد و نحوه استفاده آن متفاوت می شود. برای اتصال موبایل به تلویزیون باید هر دو دستگاه با هم سازگار بوده و از روش هایی که در پایین این مطلب ذکر می شود، بهره کافی ببرند.

 تماشای عکس، دیدن برنامه های تلویزیونی و فیلم، استفاده از برنامه های متنوع مانند مرورگر و حتی بازی کردن در چارچوب بزرگتر از قاب گوشی تجربه بسیار دلچسب است. روش های متنوع و مختلفی وجود دارد که بتوانید محتوا و داده های گوشی خود را با استفاده از صفحه نمایشگر تلویزیون مشاهده کنید. تماشای برنامه هایی از قابی بزرگتر یک تجربه زیبا و فراموش نشدنی است. در ادامه با آموزش اتصال موبایل به تلویزیون راهی جدید برای شما کاربران عزیز باز می کنیم و همچنین انواع روش های اتصال گوشی همراه را بررسی می کنیم.

اتصال موبایل به تلویزیون

اتصال موبایل به تلویزیون از طریق کابل شارژر گوشی

یکی دیگر از سوالات پر تکرار کاربران در زمینه گوشی های همراه این است که ” آیا با یو اس پی گوشی همراه می توانیم به تلویزیون متصل شویم؟ ” و یا اینکه ” روش اتصال موبایل به تلویزیون با کمک کابل شارژر چیست؟ ” و شما نیز دنبال یک جواب منطقی هستید.

هدف اصلی کاربران برای این که به دنبال روش اتصال موبایل به تلویزیون هستند فقط شرایط آیینه شدن موبایل در تلویزیون هوشمند است. ولی این را بدانید که تنها با یک سیم یو اس پی یا همان کابل شارژر این امکان وجود ندارد. این اتصال فقط برای تماشا نیست بلکه مزایای دیگری نیز دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

روش موبایل به تلویزیون هوشمند از نوع کابل شارژر، تلویزیون این گوشی را به عنوان یک مموری کارت مانند هارد و یا فلش می خواند. تلویزیون هوشمند به شما اجازه می دهد که فیلم ها، تصاویر و آهنگ های درون گوشی را بتوانید تماشا و پخش کنید. روش اتصال موبایل به تلویزیون بسیار ساده است و در این روش نیازی به وسایل جانبی مانند آداپتور و غیره ندارید و به کمک یک سیم شارژر اتصال انجام می شود.

برای اینکار ابتدا در قسمت منو به سراغ Developer Options رفته و گزینه Usb Debugging را کلیک کنید تا فعال شود. سپس سر های کابل طبق استاندارد یکی را به گوشی همراه خود و دیگری را به پورت تلویزیون متصل کنید. در ادامه در روی آیکون For Use USB و از روی آن گزینه File Transfer انتقال پوشه را کلیک کنید. تحت این شرایط تلویزیون هوشمند شما گوشی را مانند یک هارد و یا فلش شناخته و شما می توانید استفاده کنید. در پایان با انتخاب یکی از گزینه ها مانند پخش فیلم، پوشه مورد نظر شما در روی صفحه نمایشگر به نمایش در می آید.

اتصال موبایل به تلویزیون به کمک سیم HDMI

اتصال موبایل به تلویزیون با کابل HTMI

برای متصل شدن موبایل همراه شما به تلویزیون هوشمند تنها با یک کابل بسیار عالی است، اما ابتدا باید بررسی کرد که تکنولوژی MHL از طرف گوشی همراه شما پشتیبانی می شود یا خیر. در صورتی که این فناوری را می تواند ساپورت کند شما فقط با خرید یک کابل مبدل میکرو یو اس پی و یا خرید مبدل تایپ سی می توانید این مشکل را حل کنید. و دیگر نیازی به رفتن به منوی تلویزیون و تغییر تنظیمات نیست.

این را نیز بدانید که برای این نوع روش باید تلویزیون شما هم MHL را پشتیبانی کند. برای اینکه متوجه شوید که گوشی شما قابلیت پشتیبانی را دارد یا خیر با یک جستجو در مرورگر گوگل و وارد نمودن مدل و نام گوشی خود می توان متوجه شوید.

اتصال موبایل به تلویزیون به کمک مبدل کابل تایپ C

اگر موبایل شما دارای سوکت تایپ سی است برای اتصال گوشی همراه به تلویزیون هوشمند کافی است یک مبدل USB Type C به HDMI خریداری شود. در این صورت گوشی شما بر روی صفحه نمایشگر تلویزیون به نمایش در می آید. در این بازار کابل های تایپ سی هر یک دارای ویژگی ها و مشخصات خاصی است که کارایی مختلفی را دارند. روش استفاده از این کابل ها بسیار راحت و آسان است.

برای اینکه داده های موبایل شما بر روی صفحه نمایشگر تلویزیون هوشمند مشاهده شود با کمک مبدل ابتدا کافی است که پورت مبدل را به سوکت موبایل متصل کنید. کابل HDMI خود را یک سرش را به پورت تلویزیون و سر دیگر آن را به مبدل تایپ سی وصل کنید. با این روش گوشی همراه شما به تلویزیون هوشمند متصل می شود. با تنظیم تلویزیون بر روی ورودی HDMI مورد نظر، صفحه موبایل همراه بر روی صفحه نمایشگر تی وی به نمایش در می آید.

اتصال موبایل به تلویزیون با مبدل میکرو یو اس پی

اگر موبایل همراه شما دارای سوکت تایپ سی نیست بیایید از پورت میکرو یو اس پی استفاده کنید. نگران و ناراحت نشوید. این مبدل بسیار پرفروش بوده و در بازار به راحتی پیدا می شود و می توان از پورت میکرو یو اس پی استفاده برد. روش استفاده از این کابل مانند روش بالا که برای تایپ سی گفته شد، می باشد. این مبدل مانند پلی بین HDMI و گوشی همراه شما عمل می کند. یک سر آن به گوشی متصل است و سر دیگر به پورت HDMI وصل است. در این صورت موبایل همراه شما به تلویزیون هوشمند مرتبط می شود و بر روی تنظیمات HDMI مورد نظر تلویزیون رفته و می توان صفحه گوشی را روی تلویزیون مشاهده نمود.

اتصال موبایل به تلویزیون هوشمند فقط با کمک میراکست

یکی دیگر از انتخاب هایی که کاربران برای تماشا کردن برنامه های گوشی همراه در تلویزیون به کمک میراکست است. این تکنولوژی توسط وای فای کاربرد دارد که به وسیله آن تصاویر به سمت تلویزیون ارسال می شوند. این فناوری برای جایگزینی کابل HDMI وارد بازار تجاری شد. به این صورت که وای فای یک گوشی هوشمند را روشن کنید و به کمک آن تصاویر مورد نظر خود را برای تلویزیون هوشمند خود ارسال کنید. این تکنولوژی به کاربر این امکان را می دهد که کار هایی همچون بازی، تماشا کردن فیلم و پخش موسیقی را به صفحه نمایشگر تلویزیون انتقال داده و لذت ببرد. برای اینکه بتوانید از تکنولوژی میراکست استفاده کنید باید هر دو سیستم این فناوری را داشته باشند، تا یکی ارسال کند و دیگری آن را دریافت نماید.

در بازار جهانی گوشی هایی با اندروید بالای 4.2 و تلویزیون هایی با سیستم عامل 8، به راحتی برنامه وای فای میراکست را حمایت می کنند. در برخی از تلویزیون ها چه معمولی وچه هوشمند، دارای فناوری وای فای بوده و می توانند این تکنولوژی را پشتیبانی کنند. برنامه پیشرفته میراکست Miracast در هر سیستم با نام های متفاوتی شناخته می شود مانند SCREEN SHARING، Cast Screen، Miracast Screen، Screen Mirroring، Wireless Display و Smart View.

فعال کردن میراکست در موبایل و تلویزیون هوشمند

این برنامه به صورت خودکار در هر سیستم تلویزیون هوشمند و گوشی همراه به صورت غیر فعال است. امروزه شرکت های سازنده موبایل هوشمند در دنیا این فناوری را در دسته بندی های متفاوت مانند Display یا Connection & Sharing و یا Connectivity قرار داده اند. این را بدانید که با یک جستجوی کوتاه در تلویزیون و گوشی همراه خود این قابلیت را پیدا کنید و از آن لذت ببرید.

با پیدا کردن گزینه ارسال تصاویر به کمک وای فای و بدون سیم تحت عنوان هایی که در بالا ذکر شد، وای فای میراکست در گوشی استارت جستجو و یافتن دستگاه را انجام می دهد، البته در صورتی که این فناوری پشتیبانی شود. با یافتن دستگاه مورد نظر و اتصال موبایل به تلویزیون هوشمند خود، زمان آن فرا رسیده که صفحه نمایشگر شما بزرگ شده و هرگونه تغییرات و یا تماشا کردن هر بخش گوشی همراه روی نمایشگر تلویزیون مشاهده می شود.

این را می توان گفت که کاری که کابل HDMI دارد انجام می دهد به کمک وای فای میراکست و بدون نیاز سیم، صفحه کوچک گوشی خود را به صفحه بزرگ تلویزیون انتقال می دهید. برای راحتی از کابل و سیم، اتصال گوشی همراه به تلویزیون به کمک میراکست پیشنهاد می شود.

اتصال موبایل به تلویزیون های معمولی

زمانی که قسمت بالا را می خوانید دوست دارید که تلویزیون معمولی شما نیز بدون اتصال کابل، بتوانید گوشی همراه خود را به آن متصل کنید. این سوال برای تمام کاربرانی که تلویزیون هوشمند در خانه ندارند نیز پیش می آید.

برای این کار به جایی که از میراکست نداشته غصه بخورید، به کمک یک دانگل HDMI می توانید این مشکل را حل کنید. با اتصال یک آنتن وای فای بیرونی دانگل شما نیز به این تکنولوژی دست پیدا می کنید و از تماشا کردن گوشی همراه در صفحه بزرگتر لذت ببرید.

اتصال موبایل به تلویزیون به کمک کروم کست Chromecast

برای اینکه گوشی خود را به تلویزیون متصل کنید یکی از روش های دیگر برای این کار، استفاده از دانگل HDMI با کروم کست است. این ابزار پیشرفته در سال 2013 برای اتصال موبایل به تلویزیون و یا حتی اتصال رایانه به تلویزیون ها وارد بازار جهانی شد. در صورتی که تلویزیون شما معمولی باشد با کمک یک دانگل HDMI کروم کست این مشکل قابل رفع است. کروم کست تلویزیون معمولی شما را به یک تلویزیون هوشمند تبدیل کرده و تمام اطلاعاتی که در گوشی خود دارید می توان به تلویزیون ارسال کنید و در آنجا مشاهده نمایید.

تشابه اسمی بین میراکست و کروم کست وجود دارد ولی نحوه عملکرد و روش فناوری این دو با هم متفاوت است. در تکنولوژی میراکست اتصال موبایل به تلویزیون به صورت مستقیم و بدون واسطه انجام می گیرد ولی در کروم کست به کمک یک روتر و شبکه محلی این اتصال گوشی همراه اتفاق می افتد. از طرفی تنظیمات کروم کست در گوشی همراه وجود ندارد ابتدا باید از گوگول این برنامه را دانلود و روی گوشی خود نصب کنید تا بتوانید از این فناوری استفاده کنید.

امکانات و قابلیت های کروم کست

کروم کست داری امکاناتی مانند یک دست کردن داده های گوشی شما بر روی صفحه تلویزیون است. سعی کنید برای بهینه سازی محتوا و داده های خود از APP های استاندارد که این برنامه را پشتیبانی می کنند، کمک بگیرید. استفاده از اپلیکیشن ها پیشنهادی از سمت کروم کست شما دیگر مزاحمت های آیکون های مختلف را ندارید و در این اتصال بخشی از داده ها به تلویزیون شما انتقال می یابد. این امکان را نیز به کاربر می دهد تا برنامه های مختلف را به کمک نتفلیکس با هم متصل کند و کار های مختلفی انجام دهد.

این برنامه در دو نسخه ساده و الترا وارد بازار جهانی شده است. با این تفاوت که نسخه های ساده فیلم هایی با کیفیت 1080 پیکسل را پخش می کنند و نسخه الترا آن قادر به نمایش فیلم هایی با کیفیت فورجی هستند. از نگاه اولیه این برنانه بسیار ظاهری ساده دارد. یک سر این تکنولوژی به HDMI و متصل به پورت تلویزیون می شود و طرف دیگر آن به یک سوکت میکرو یو اس پی قرار می گیرد که برای شارژ و انرژی لازم این کروم کست را تامین می کند. با نصب گوگل هوم و اجرای دستورالعمل های لازم، به راحتی به کروم کست متصل شوید و از نمایش داده های در زمان اتصال موبایل به تلویزیون هوشمند خود لذت ببرید.

اتصال گوشی همراه به تلویزیون با کمک وای فای دایرکت WiFi Direct

یکی دیگر از روش های اتصال موبایل به تلویزیون به کمک وای فای دایرکت است. در واقع این وسیله مانند یک بلوتوث قوی و بدون نیاز کابل، گوشی همراه را به تلویزیون هوشمند متصل می کند. از ویژگی های این بلوتوث قوی می توان به فاصله بیشتر و سرعت بالای آن اشاره کرد. این قابلیت بر روی بسیاری از موبایل ها و تلویزیون ها موجود است که به کمک آن می توان اتصال موبایل به تلویزیون را داشته باشید. با مجاز سیما همراه باشید تا روش استفاده از اتصال گوشی همراه به تلویزیون به کمک وای فای دایرکت بیان کند.

در صورتی که تلویزیون شما وای فای دایرکت را حمایت نمی کند کافی است برای ارسال پوشه از موبایل همراه به تلویزیون استفاده کرد. ابتدا داده را به تلویزیون ارسال نمایید و سپس به دیدن فیلم و یا داده درون پوشه بپردازید.

اتصال موبایل به تلویزیون با استفاده از برنامه DLNA

در این بخش که ادامه آموزش اتصال موبایل به تلویزیون است، به معرفی برنامه DLNA می پردازیم. این کلمه مخفف Digital Living Network Alliance به معنای پیوند شبکه زنده دیجیتال است. این برنامه در سال 2003 وارد بازار جهانی شد و اولین شرکت که در این زمینه فعالیت نمود، شرکت سونی بود. به همین دلیل بیشتر دستگاه هایی که با این فناوری سازگاری دارند از شرکت سونی هستند. بیشتر شرکت های بزرگ در طراحی تلویزیون هوشمند و تلفن های همراه، این فناوری را در محصولات خود گنجانده اند تا کاربران احساس بهتری داشته باشند. روش کار DLNA با سایر وسایلی که معرفی شده است تفاوت چشمگیری دارد.

در این تکنولوژی یک سیستم نقش سرور را انجام می دهد و دستگاه دیگر به عنوان کلاینت ایفا نقش می کند. پوشه هایی که در این برنامه مورد انتخاب قرار می گیرند با کمک دستگاهی که سرور شده است به اشتراک گذاشته می شود، کاربرانی که به این سرور متصل هستند می توانند این پوشه ها را مشاهده و ارزیابی کنند. به این صورت که فیلم و یا تصاویر و آهنگ هایی که در موبایل همراه خود دارند با اتصال موبایل به تلویزیون به کمک تکنولوژی DLNA به اشتراک دیگر کاربران می گذارند.

با اینکه این فناوری برای اتصال موبایل به تلویزیون و اشتراک برنامه های متنوع بسیار قوی است ولی دارای یک سری نواقص و محدودیت هایی نیز می باشد که کاربر را کمی خسته می کند. به عنوان نمونه تصاویری که در صفحه مرورگر گوگل در حال تماشا کردن هستید، نمی توانید به روی صفحه نمایشگر تلویزیون قرار دهید. این تکنولوژی بیشتر برای تماشا کردن فیلم از طریق اتصال گوشی همراه به تلویزیون است.

اتصال موبایل اپل به تلویزیون

تبدیل گر آداپتور AV دیجیتال یکی از ابزار هایی است که به راحتی می توان گوشی آیفون خود را به تلویزیون متصل نمود. این مبدل به شما این امکان را می دهد تا صفحه موبایل اپل را به صفحه نمایشگر تلویزیون یکسان سازی کنید تا داده هایی که در گوشی کوچک است در تلویزیون با ابعادی بزرگتر مشاهده کنید. کاربرد با این مبدل بسیار ساده و راحت است، به این صورت که:

بسته به نوع گوشی آیفونی که دارید و مدل آن می توان از دو مدل VGA و یا Pin30 بسته به گوشی، استفاده کنید. مبدل ها در تمام مغازه های معتبر وجود دارد و شما با خرید یکی از این موارد که ذکر شد، گوشی خود را به تلویزیون متصل کنید.

اتصال موبایل اپل به تلویزیون با کمک Screen Mirroring

مانند گوشی اندروید، موبایل های آیفون نیز بدون سیم و استفاده نکردن کابل HDMI می توان اتصال موبایل به تلویزیون را انجام داد. برای این کار با خرید یک برنامه APP TV میتوانید گوشی اپل خود را به تلویزیون متصل کنید. این یک برنامه مختص شرکت اپل بوده که به کاربران این امکان را می دهد که بدون نیاز سیم و به طور مستقیم به تلویزیون متصل شوند.

با این برنامه شما داده ها و اطلاعات گوشی خود را به درون تلویزیون منتقل نمایید. این برنامه به روتر نیاز دارد و هر دو دستگاه باید به یک شبکه اینترنتی متصل شوند. با رعایت نمودن نکته های بالا، کافی است با کشیدن صفحه از پایین به بالا و مشاهده کنترل سنتر، تنظیمات را انجام دهید. به این صورت که:

سخن پایانی

موبایل های همراه با نسل جدید دارای انتخاب های متنوعی است که بتوانید صفحه موبایل خود را روی تلویزیون قرار دهید. برخی از گوشی ها یک انتخاب و یا هیچ انتخابی به کاربر نمی دهند. برای اینکه بدانید که اتصال موبایل به تلویزیون برای انتقال داده ها صورت بگیرد یا نه، فقط جستجو کردن مدل و برند گوشی خود در سایت شرکت سازنده آن است. البته نکته های بالا برای اتصال گوشی همراه به تلویزیون هوشمند مناسب است چه بخواهید از طریق کابل وصل شوید و یا بدون سیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست نصب، سرویس و یا تعمیرات لوازم خانگی خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان ممکن جهت هماهنگی با شما تماس حاصل نمایند.