علت تاریک شدن نصف صفحه تلویزیون

علت سیاه شدن تصویر تلویزیون

دلایل سیاه شدن تصویر تلویزیون

یکی از خرابی های که در تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی دیده می شود سیاه شدن تصویر تلویزیون می باشد. در اکثر موارد با نبود تصویر اما صدا وجود دارد، و شما می توانید صدا را کم و زیاد کنید. این مشکل در تلویزیون های مختلف متفاوت می باشد. با توجه به نوع و مدل تلویزیون عیب مشخص می شود. به طور مثال در اکثر مواقع این مشکل در تلویزیون های ال ای دی مربوط به بک لایت یا همان نور زمینه تصویر می باشد.

تلویزیون های ال سی دی داری برد اینورتر هستند و این برد وظیفه ولت رسانی به قسمت نور زمینه تلویزیون می باشد، با خرابی این برد تصویر تلویزیون سیاه می شود.

ما در ادامه این صفحه تمامی مواردی که باعث سیاه شدن تصویر تلویزیون می شوند را بررسی می کنیم، بعضی مواقع با انجام دادن کار های ساده مشکل برطرف می شود.

تکنولوژی تلویزیون های پلاسما و oled متفاوت می باشند و صفحه تلویزیون بدون نیاز به بک لایت تصویر را پخش می کند. سیاه شدن تصویر در تلویزیون های پلاسما و oled بیشتر مربوط به برد پاور و پنل تلویزیون می باشد. مجاز سیما مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون 

اصلی ترین علت سیاه شدن تصویر تلویزیون

علت اصلی سیاه شدن تصویر تلویزیون

یکی از مهمترین و شایع ترین علت های سیاه شدن تصویر تلویزیون خرابی بک لایت تلویزیون می باشد. همان طور که گفتیم بک لایت یا همان نور صفحه برای نمایش تصویر می باشد. تلویزیون های LED برای نمایش تصویر نیاز به نور سفید می باشند و این نور سفید توسط لامپ های ال ای دی و لامپ های فلورسنت تامین می شود. این لامپ ها به صورت سری و موازی کنار هم قرار می گیرند. بعضی از مواقع با خراب شدن یک سری از لامپ های ال ای دی تصویر تلویزیون به حالت چشمک زن در می آید.

تعمیر بک لایت تلویزیون

تعمیر بک لایت تلویزیون

همان طور که گفتیم اصلی ترین علت سیاه شدن صفحه تلویزیون خرابی بک لایت تلویزیون می باشد. تعمیرات بک لایت یکی از پر درخواست ترین تعمیراتی است که در مرکز تعمیر مجازسیما ثبت می شود. بک لایت در تلویزیون ها مختلف متفاوت است. به طور کلی چینش لامپ های ال ای دی به صورت سری و موازی کنار هم می باشد، و با توجه به نحوه قراری گیری بک لایت علائم خرابی متفاوت است.

معمولا از یک الی دو سری لامپ ال ای دی استفاده می شود. در تلویزیون های که از یک سری بک لایت برای روشنایی استفاده می شود. با خراب شدن بک لایت صفحه تلویزیون سیاه می شود، اما در صورتی که از دو سری بک لایت استفاده شده باشد معمولا نصف صفحه سیاه می شود، یا تصویر تلویزیون به صورت چشمک زن در می آید.

تعمیر بک لایت تلویزیون نیاز به تخصص دارد و باید توسط تکنسین با تجربه انجام شود. شما می توانید برای اطلاع از هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون با شماره های مجاز سیما تماس بگیرید و مدل تلویزیون را اعلام بفرماید.

خرابی کاب های متصل

قطع شدن تصویر تلویزیون به علت خرابی کابل hdmi

بعضی مواقع خرابی کابل ها باعث سیاه شدن تصویر تلویزیون می شود. معمولا در کابل های AV سه فیش وجود دارد که فیش زرد مربوط به تصویر تلویزیون می باشد. با قطع شدن فیش زرد تصویر تلویزیون قطع می شود ولی صدا باقی می ماند. برای تست کابل av می تواند از یکی فیش های قرمز و سفید برای تست استفاده کنید. در صورت برطرف شدن مشکل کابل خراب را تعویض کنید. کابل های hdmi بعد از گذشت 4 تا 5 سال فرسوده می شوند و باعث مشکل در صدا و تصویر تلویزیون می شوند، بهتر است هر 4 سال کابل hdmi تعویض شود.

بهم خوردن تنظیمات آنتن تلویزیون و خرابی سیم آنتن باعث قطع شدن تصویر تلویزیون می شود، بهتر است که از سیم آنتن یک تیکه استفاده کنید، و تمامی اتصالات آنتن و سیم آنتن را بررسی کنید. 

بهم خوردن تنظیمات

تنظیمات نور تلویزیون

یکی از عواملی که به شدت سیاه شدن صفحه تلویزیون می شود، فعال شدن گزینه صرفه جویی انرژی می باشد. این گزینه در قسمت تنظیمات تصویر تلویزیون می باشد. برای حل این مشکل به قسمت تنظیمات تصویر بروید و گزینه صرفه جویی انرژی را غیر فعال کنید.

استفاده از محافظ برق

گاهی اوقات خرابی محافظ برق تلویزیون باعث اختلال در عملکرد تلویزیون می شود، این قطعه ممکن است بعد از گذشت چند سال خاصیت خود را از دست بدهد، و نتواند ولتاژ مورد نیاز تلویزیون را تامین کند، برای تست بهتر است که دوشاخه تلویزیون را مستقیم به پریز برق وصل کنید. در صورتی که مشکل برطرف شدن محافظ برق را تعویض کنید.

خرابی محافظ برق می تواند عامل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون شود، معمولا این محافظ ها بعد از چند سال فرسوده می شوند و حالت امن خود را از دست می دهند.

خرابی برد پاور تلویزیون

سیاهی تلویزیون به دلیل خرابی برد پاور

برد پاور یا همان منبع تغذیه وظیفه ولت رسانی به تمام قطعات تلویزیون را دارد. در صورتی که ولت قسمت بک لایت تامین نشود، لامپ های ال ای دی از کار می افتند و تصویر تلویزیون سیاه می شود. خبر خوب این است که برد پاور در اغلب اوقات تعمیر می شود و هزینه تعمیر آن مقرون به صرفه می باشد.

برای جلوگیری از خرابی برد پاور می توانید از محافظ برق تلویزیون استفاده کنید. یک روش دیگر که باعث می شود خرابی برد پاور کم شود، خاموش کردن تلویزیون به مدت 5 دقیقه بعد از 3 ساعت استفاده می باشد.

اگر قصد رفتن به مسافرت دارید یا چند روزی قرار نیست تلویزیون را روشن کنید، بهتر است تلویزیون را از برق بکشید، این کار باعث طولانی شدن عمر تلویزیون می شود. یکی دیگر از عیب های شایع تلویزیون که خرابی برد پاور عامل آن است خاموش شدن ناگهانی تلویزیون می باشد.

خرابی پنل تلویزیون

پنل تلویزیون یا همان صفحه تلویزیون قطعه ای است که تصویر در آن نمایش داده می شود. عواملی چون آب خوردگی یا ضربه باعث از بین رفتن تصویر تلویزیون می شوند. یکی دیگر از عواملی که باعث سیاه شدن تصویر تلویزیون می شود پایان یافتن عمر پنل تلویزیون می باشد، به طور معمول عمر پنل بین 7 تا 12 سال می باشد.

پنل تلویزیون در صورتی که ضربه نخورده باشد، 70 در صد موارد قابل تعمیر می باشد. تعمیر پنل تلویزیون توسط دستگاه بندیگ ماشین انجام می شود. برای تعمیر صفحه تلویزیون دستگاه باید به تعمیرگاه منتقل شود.

در صورتی که پنل تعمیر نشود برای حل مشکل پنل باید تعویض شود، معمولا هزینه تعویض پنل زیاد است و مقرون به صرفه نیست. برای جلوگیری از خرابی صفحه بهتر است از محافظ صفحه نمایش استفاده شود، محافظ برای جلوگیری از ضربه خوردن و آب خوردگی بسیار کار آمد می باشد.

برد تیکان یا TFT

برد تیکان یا برد پردازشگر تصویر: وظیفه برد تیکان ارسال اطلاعات به پنل(صفحه نمایش) می باشد. در صورتی که برد تیکان دچار خرابی شود،  تصویر تلویزیون با مشکل مواجه می شود. یکی از این مشکلات سیاه شدن صفحه تلویزیون می باشد. خرابی برد تیکان به دلایل مختلف به وجود می آید، آب خوردگی و خرابی مین از عوامل خرابی برد تیکان می باشد.

برد تیکان قابل تعمیر می باشد، تعمیرات برد تیکان با دستگاهای پیشرفته مانند bga ماشین انجام می شود. تشخیص خرابی برد تیکان باید توسط تکنسین تعمیرات انجام شود.

علت تاریک شدن صفحه تلویزیون

علت تاریک شدن صفحه تلویزیون

یک عیب شایع در تلویزیون تاریک شدن صفحه تلویزیون می باشد. باید توجه داشته باشید که این خرابی یا مشکل به چند عامل بستگی دارد، اولین عاملی که باید بررسی شود قسمت تنظیمات است، دکمه منوی تلویزیون را بزنید و وارد قسمت تنظیمات تصویر شود در قسمت تنظیمات صرفه جویی انرژی گزینه خاموش را انتخاب کنید، در اکثر موارد با این روشن مشکل حل می شود.

در صورتی که با انجام مراحل بالا مشکل برطرف نشد، دوباره به قسمت تنظیمات تصویر بروید و این بار تنظیمات نور پس زمینه را انتخاب کنید، این آن را برروی حداکثر قرار بدهید، در صورتی که مشکل برطرف شدن ذخیره تغیرات را بزنید.

علت تاریک شدن نصف صفحه تلویزیون

تاریک شدن نصف صفحه تلویزیون یک مشکل سخت افزاری می باشد که در 90 درصد مربوط به بک لایت و پنل تلویزیون می باشد. بک لایت یا همان نور زمینه انواع مختلفی دارند و با خرابی هر مدل مشکل خاصی را روی صفحه ایجاد می کند. معمولا این خرابی در تلویزیون های ال جی در مدل های سری smd اتفاق می افتد و با خرابی بک لایت بهتر است که این قطعه بصورت کامل تعویض شود، در صورتی که نصف صفحه تلویزیون شما تاریک شده است بهتر است که تلویزیون را خاموش کنید و برای تعمیر آن اقدام نماید.

این مشکل در تلویزیون های سامسونگ بسیار شایع می باشد، دلیل آن این است که در اکثر تلویزیون های سامسونگ از دو سری از بک لایت استفاده می شود و با خراب شدن یک سری از بک لایت ها نصف صفحه تاریک می شود. احتمال تعمیر بک لایت در تلویزیون های سامسونگ وجود دارد، اما بهتر است این قطعه بصورت کامل تعویض شود، در صورتی که سری خراب تعمیر شود احتمال خرابی سری دیگر وجود دارد چون این ال ای دی ها نیز به مرور زمان فرسوده شده اند و احتمال خرابی آنها زیاد می باشد.


سیاه شدن تصویر تلویزیون دوو

همان طور که در بالا اشاره شد علت های مختلف سیاه شدن تصویر تلویزیون مشخص است، اما در بعضی از برند ها یک عیب شایع باعث به وجود آمدن این مشکل می شود. به طور مثال علت سیاه شدن تلویزیون دوو در اکثر مواقع مربوط به بک لایت تلویزیون می باشد. 

یک ایراد شایع دیگر در تلویزیون های دوو خرابی برد اینورتر و برد پاور می باشد. وظیفه این برد ها ولت رسانی به قسمت بک لایت تلویزیون می باشد. در صورتی که هر مشکلی در این برد ها به وجود بیاید تصویر تلویزیون قطع می شود.

علت سیاه شدن تصویر تلویزیون در همه برندها

 جی پلاس (Gplus)/ اکسنت (accent)/ شیائومی (xiaomi)/ مارشال (Marshal) / فیلیپس (PHILIPS)/ هایسنس (Hisense)/ایکس ویژن (X-Vision)/ جی وی سی (jvc)   /سونیا (Suniya) / پانورامیک (Panoramic)/ صنام (SANAM) / اسنوا (SNOWA) / وستل (VESTEL) / شارپ (SHARP)/ هاردستون (Hardstone)/ ایوولی (Evvoli) / پایونیر (Pioneer)/ پاناسونیک (Panasonic)/ توشیبا (Toshiba) / دوو (DAEWOO)/ تی سی ال ( tcl )/ بلست (Blest)

 

برچسب ها :

 سیاه شدن تصویر تلویزیون مارشال ، سیاه شدن صفحه تلویزیون تی سی ال ، سیاه شدن تصویر تلویزیون مجیک ، سیاه شدن تصویر تلویزیون اسنوا

لینک های مفید:

samsung ، تعمیر تلویزیون بلست

، علت روشن نشدن تلویزیون ، تلویزیون مارشال صدا دارد تصویر ندارد، علت روشن نشدن تلویزیون مارشال

27 پاسخ به “علت تاریک شدن نصف صفحه تلویزیون”

 1. با عرض سلام و خسته نباشید
  صفحه تلویزیون ما سیاه شده اما صدا داره به نظر شما چه مشکل داره 42 اینچ ال جی

 2. سلام تلویزیون ما داشت کار می کرد به طور ناگهانی تصویرش قطع شد، الان صدا داره ولی تصویر نداره به نظر شما چه مشکلی داره و اینکه درست میشه لطفا راهنمایی کنید

  • سلام. بک لایت تلویزیون شما خراب شده است و باید تعمیر شود، البته در صورتی که بیشتر از 5 سال از عمر تلویزیون شما گذشته بهتر است بک لایت را به طور کامل تعویض کنید.

 3. سلام
  روی صفحه تلویزیون ما لکه های سیاه افتاده به نظر قبلا دو تا بود الان داره زیاد میشه

  • سلام. این خرابی در تلویزیون های ال سی دی مربوط به پنل تلویزیون می باشد. لکه های سیاه در تلویزیون ال ای دی بیشتر مربوط به بک لایت تلویزیون می باشد، تعمیر بک لایت تلویزیون در منزل انجام می شود.

 4. سلام.چندروز پیش تصویر تلویزیون ما سیاه شد اما صدا داشت داخل اینترنت برسی کردم
  نور چراغ قوه روشن روی تلویزیون که می انداختم تصویر مشخص می شد چند تا از لامپها سوخته بود وقتی که بکلایت تعویض کردم.حالا که تلوزیون روشن میکنم بعد از چند ثانیه دوباره تصویر سیاه میشود.دوباره خاموش روشن میکنم چند ثانیه صدا وتصویر عالیه بعد چندلحضه دوباره تصویر سیاه می شود.ممنون اگه راهنمایی کنید .تلویزیون ما سامسونگ مدلLA40C565p7R سری ۵هستش.

  • سلام. بک لایت تلویزیون باید کامل تعویض شود، در حال حاضر لامپ های فلورسنت در بازار موجود نمی باشد. برای تعمیر باید از لامپ های ال ای دی استفاده شود.

 5. سلام
  تلویزیون ال جی
  تاریک شدن نیمه صفحه نمایش البته بصورت موقت( نیمه بالایی)
  یعنی بعضی وقتها اینجوریه بعضی وقتی هم طبیعیه

 6. سلام تلویزیون ما 42 اینچه و برندش هم ال جی و بک لایتش سوخته
  تعمیر بک لایتش در منزل چقدر زمان می بره؟

 7. سلام
  تولیزیون ۴۳ال ای دی ایکس ویژن دارم.یهویی نور بال و پایین صفحه کم رنگ شدن و وسطش روشن تره.خاموش روشنش ک میکنم زمانی ک آرم ایکس ویژن میاد روسن پرنو ه یهو دوباره کم رنگ میشه..چرا؟

  • سلام. معمولا این مشکل از خرابی بک لایت تلویزیون می باشد. تعمیرات بک لایت تلویزیون در منزل و محل شما انجام می شود.

 8. سلام تلویزیون ال سی دی سامسونگ داریم که 9 سال پیش خریدیم، چند دقیقه صحیح و سالم کار میکنه و بعد تصویر قطع میشه و فقط صدا میمونه، آیا این دستگاه در منزل قابل تعمیر هست؟

 9. سلام صفحه تلویزیون سیاه شدن فقط بخش بالایی کمی نور داره، این ایراد در منزل قابل تعمیر هست؟ و هزینش چقدر میشه؟

 10. سلام صفحه تلویزیون سیاه شدن فقط بخش بالایی کمی نور داره، این ایراد در منزل قابل تعمیر هست؟ و هزینش چقدر میشه؟

 11. سلام تلویزیون ما خراب شده بود بعداز مدتی روشن کردن روش خط ظاهر میشود
  بعداز تعمیر الان رنگ نصف صفحه تغییر کرده مثلا رنگ زرد وقتی به طرف دیگه میره سفید میشه
  ۵۰ اینچ

 12. باسلام تلویزیون ما سامسونگ هست و ۴ سال هست که استفاده میشه و بی دلیل چند شب قبل دوبار یهو خاموش شدم کابل ها درآوردم و از اول زدم و درست شد و الان هم نصف صفحه سیاه شده

 13. با سلام و خدا قوت
  تلویزیون ما ال سی دی سامسونگ ۴۰ هستش که یک دفعه نصفش‌ سیاه و نصف دیگرش عادی بود اگه امکان داره بفرمایید هزینه تعمیرش چقدر میشه ؟ اینجا بهم گفتن دو میلیون دویست هزینه اش میشه

 14. سلام تلویزیون ما oled 55 سامسونگ هستش پسرم به اسباب بازی بهش ضربه وارد کرده ولی نه سوختگی پیکش داره و نه سیاهی مطلق بعد از چند روز هاله‌های تیره عمودی روی تلویزیون ایجاد شده قسمت وسط روشن هست دو طرف مخصوصا یک سمتش رنگش تیره‌تره
  آیا قابل تعمیر هست؟

 15. سلام دیشب شهر ما به شدت رعد و برق بود و متاسفانه فراموش کردیم تلویزیون رو از برق بکشیم
  حالا امروز صفحه به طور یکدست تاریکه اما صداش وصله ، منظور از تاریک بودن اینه که کل تصویر نمایش داده میشه اما واضح نیست و نورش کمه.
  چندماه پیش هم یه ضربه ای خورده بود؛ یه خط افقی سفید به عرض دو سانت پایین تلویزیون ایجاد شده بود که قطع و وصل میشد.
  که البته به مرور از تقریبا از بین رفته بود و فقط یه خط کوچیک مونده بود
  تلویزیون هم ال جی ۴۹ اینچه

 16. باسلام چند روزه تلویزیون ال ای دی 32اینج QLIVE اسم برند تلویزیون هستش که صفحه تاریک میشه و لی صدا داره مشکلش رو چطور باید حل کرد تشکر از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست نصب، سرویس و یا تعمیرات لوازم خانگی خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان ممکن جهت هماهنگی با شما تماس حاصل نمایند.