علت خرابی کابل HDMI تلویزیون

علت کار نکردن پورت hdmi

خرابی کابل HDMI تلویزیون

با خرابی کابل HDMI تلویزیون شما دیگر صدا و تصویر ندارد. کابل HDMI رابط بین دستگاه های دیجیتال با تلویزیون شما است. این را بدانید که دستگاه هایی که متصل به تلویزیون می شوند باید HDCP بوده تا مجوز برای آنها صادر شود. این کار برای شناسایی و کانکت شدن با رسانه و برنامه های تلویزیونی انجام می شود.

در صورتی که کابل HDMI دستگاه شما خراب باشد روی صفحه پیامی با عنوان سیگنال ندارد NO signal مشاهده می شود. تحت این شرایط نه تصویری روی صفحه نمایشگر می بینید و نه صدایی. راه حل هایی وجود دارد تا خرابی کابل HDMI تلویزیون شما را برطرف کنیم. اگر این مراحل نیز پاسخ گو نباشد از یک نمایندگی تعمیرات تلویزیون مجاز سیما کمک بگیرید.

آسیب دیدن پورت HDMI اگر برای شما اتفاق افتاده است، ادامه مطلب را توصیه می کنیم.اما اگر مشکل شما حل نشد با شرکت مجاز سیما تماس بگیرید و درخواست خود را ثبت کنید. این شرکت در کوتاه ترین زمان و با ارائه خدمات درب منزل به صورت شبانه روزی، آماده خدمت رسانی است. شرکت مجاز سیما با استفاده از کارشناس های با تجربه و تعمیرکاران دوره دیده برای تعمیر هر نوع مدل و برند تلویزیون آماده ارائه خدمات هستند.

خرابی کابل HDMI

روش شناسایی خرابی کابل HDMI در تلویزیون

1 ) اتصالات کابل HDMI را چک کنید:

 با بررسی اتصال و محکم بودن کابل در دو طرف، خیال خود را راحت کنید. از کابل هایی با اندازه مناسب استفاده شود که در صورت نیاز قابلیت جا به جایی را داشته باشد. پیشنهاد ما به شما این است که از کابل هایی با قفل استفاده کنید تا در هنگام کشیدگی از پورت خود جدا نشود.

برای اتصال رایانه و یا موبایل خود به تلویزیون، از تنظیمات HDMI و فعال بودن آن اطمینان حاصل کنید. با این روش از فعال بودن آن خاطر جمع می شوید:

 1. ابتدا به قسمت تنظیمات تلویزیون رفته و روی آن کلیک کنید. (Setting)
 2. روی کلمه Display Entries کلیک کنید.
 3. اتصال HDMI connection را بررسی کنید.
 4. در صورت غیر فعال بودن، آن را فعال کنید.

2 ) کابل را یک بار از تلویزیون جدا و دوباره متصل کنید:

برای این کار ابتدا تلویزیون را از پاور خاموش کنید و بعد از برق بکشید. بعد از چند دقیقه تلویزیون را دوباره به برق متصل کنید که به این کار اصطلاحا ریست فکتوری تلویزیون نیز می گویند. گاهی اوقات خرابی کابل HDMI با این کار برطرف شده حتی برخی از مشکلات نرم افزاری تلویزیون نیز برطرف می شود.

گاهی نیز با اتصال رایانه و یا کیس کامپیوتر، کابل HDMI شما کار نمی کند و برای شما پیغام سیگنال موجود نیست می آید. در این حالت با ریست کردن رایانه خود، عیب و خرابی کابل HDMI تلویزیون شما حل می شود.

3 ) به صورت معکوس دستگاه های خود را روشن کنید:

ابتدا تلویزیون را روشن می کنید و بعد لوازم جانبی که به ان متصل است، اما این دفعه بر عکس و به ترتیب این کار را انجام دهید. اول دستگاه های جانبی مانند دیجیتال و غیره را روشن کنید و در آخر تلویزیون خود را روشن کنید. در صورتی که به کابل HDMI شما دستگاه های متفاوتی وصل شده اند، بیاید ترتیب آنها را تغییر دهید و ببینید کدام جواب می دهد. اگر نقطه مناسب برای اتصال پیدا کردید، روی یک برگه کاغذ این اتصالات را بنویسید.

4 ) پورت دیگر HDMI را تست کنید:

به کمک کنترل بر روی پورت دیگر بروید و آن را نیز تست کنید. دوباره بر روی HDMI برگشته و ببینید سیگنال برای تلویزیون آمده یا خیر. اگر با این کار مشکل شما حل نشد بر روی HDMI دیگری این تست را انجام دهید و مراحل فوق را پیگیری کنید. برای تغییر ورودی پورت HDMI بر رویی دکمه ورودی Input فشار دهید. در انتخاب پورت HDMI درست عمل کنید.

نکته مهم: اطمینان حاصل کنید که ورودی مناسب را برای سیستم خود استفاده می کنید، مثل شرکت های بازی و یا پخش کننده صوتی معتبر و غیره. برخی از سیستم ها با ورودی مخصوص خود متصل و تنظیم می شوند. برای این که ورودی مناسب را تنظیم کنید به کمک کنترل تلویزیون این کار آسان است.

5 ) تنظیمات کیفیت سیستم های متصل به تلویزیون را مدیریت کنید:

کیفیت و روشنایی برای دستگاه های جانبی در قسمت منو تنظیمات وجود دارد. دستگاه HDMI شما روی گزینه خودکار Auto تنظیم باشد. در قسمت هایی مانند رزولوشن ویدئو روی پروژکتور تنظیم کنید. به عنوان مثال برنامه تلویزیونی با فرمت 1080 اگر وجود دارد، تلویزیون را نیز روی این فرمت تنظیم کنید.

6 ) تمام اتصالات به منبع HDMI جدا شده و دوباره متصل گردد:

اگر بیش از یک HDMI به تلویزیون هوشمند شما متصل است، مرحله هایی که در پایین ذکر شده را انجام دهید. در صورتی که یک منبع تغذیه دارید این مرحله ها برای شما سودی ندارد. این نکات عبارتند از:

 1. تمام پورت های متصل به HDMI در تلویزیون را جدا کنید.
 2. برای مدت 10 دقیقه تلویزیون را از پریز برق جدا کنید.
 3. بعد از گذشت 10 دقیقه، سیم تلویزیون را به دو شاخه متصل کنید.
 4. یکی از دستگاه های جانبی را به پورت HDMI وصل کنید.
 5. دستگاه جانبی را روشن کنید.
 6. مراحل 4 و 5 را برای هر دستگاه و پورت HDMI تکرار کنید.

7 ) آپدیت کردن سیستم عامل تلویزیون:

با آپدیت کردن یا همان به روز رسانی تلویزیون هوشمند خود برخی از مشکلات نرم افزاری و گاها سخت افزاری حل می شود. در حالی که تلویزیون شما به روز نباشد، با مشکل خرابی کابل HDMI و آسیب دیدن پورت HDMI مواجه شوید. در صورتی که تلویزیون شما آپدیت نیست، به قسمت تنظیمات رفته و تلویزیون خود را به روز می کنید.

8 ) ریست فکتوری کردن تلویزیون ( تنظیمات کارخانه ):

آخرین مرحله که بتوانید خرابی کابل HDMI خود را حل کنید، ریست فکتوری کردن است. این روش به احتمال 90 درصد مشکل آسیب دیدن پورت HDMI تلویزیون را حل کند. در غیر این صورت با نمایندگی تعمیرات تلویزیون در شرکت مجاز سیما تماس بگیرید و درخواست خود را ثبت کنید.

روش شناسایی خرابی کابل HDMI در تلویزیون های HDR

با راه اندازی HDR در بسیاری از تلویزیون ها سبب آسیب دیدن پورت HDMI شده است. در صورت استفاده از تلویزیون های HDR نکاتی که در بالا ذکر شد را انجام دهید. اما اگر باز هم مشکل شما رفع نشد برای حل این مشکل مراحل زیر را انجام دهید.

 1. مطمئن شوید که سیستم های جانبی که به تلویزیون شما متصل شده است دارای فناوری HDR باشند.
 2. سیستم عامل تلویزیون خود را آپدیت کنید و از به روز شدن آن اطمینان خاطر به عمل آورید.
 3. کابل های HDMI های خود را تغییر دهید و از کابلی با سرعت 18 گیگابیت بر ثانیه استفاده نمایید.( Hi-Speed HDMI)

  دستگاه هایی که فناوری HDR را دارند به تلویزیون خود متصل کنید. اگر این دستگاه با تلویزیون شما سازگار باشد یک پیام بر روی صفحه نمایشگر شما ظاهر می شود. در این صورت اگر پیامی نیامد دستگاه HDR با تلویزیون شما سازگار نیست.

روش شناسایی ایرادات در اتصال HDMI و DVI

در برخی از موارد برای اتصال دستگاه ها به تلویزیون از تبدیل HDMI به DVI استفاده می شود. در هنگامی که این تبدیل را متصل کردید و بازم هیچگونه تصویری در آن مشاهده نشد، مشکل از مبدل است. اما برخی از تلویزیون های قدیمی از این فناوری برخوردار نیستند.

نکته مهم: برای انتقال امواج و سیگنال تصویری و صوتی به کابل HDMI لازم است. ولی در سیستم ها DVI فقط سیگنال های تصویری فرستاده می شوند. در این صورت برای تبدیل این دو به هم باید یک اتصال صوتی جداگانه فراهم کنید. بسته به نوع تلویزیون، این کار با اتصال صوتی RCA یا AUX 3.5 میلی متر قابل انجام است.

روش شناسایی خرابی کابل HDMI در تلویزیون هنگام اتصال رایانه

برای اتصال رایانه و یا کیس کامپیوتر خود به تلویزیون، اطمینان حاصل کنید که تنظیمات کامپیوتر با کابل HDMI به درستی تنظیم شده است. در صورتی که هیچ عکس العملی روی صفحه تلویزیون در هنگام اتصال کامپیوتر مشاهده نشد، این نکات شناسایی را تست کنید.

روش شناسایی خرابی کابل HDMI در وایرلس

 وایرلس دستگاهی است که به کمک وای فای سیگنال ها را به تلویزیون ارسال می کند و نیازی به سیم ندارد. در برخی از موارد خرابی کابل HDMI و آسیب دیدن پورت HDMI از همین وایرلس ها است.

در HDMI وایرلس دو نوع فرمت WHDI و فرمت HD وجود دارد. هر یک از این فرمت ها دستگاه های جانبی خود را ساپورت می کنند. از ویژگی های عالی این وایرلس ها نیاز نداشتن به کابل و سیم است. اگر سعی در متصل شدن سیستم بی سیم HDMI هستید، روش های شناسایی زیر را دنبال کنید:

برچسب کالا و مشخصات دستگاه را با HDMI وایرلس را چک کنید. دستگاه های بی سیم HDMI در مورد استانداردهای تجاری، مدل و صنعت تفاوت های فنی زیادی دارند و ممکن است دستگاه ها سازگار نباشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست نصب، سرویس و یا تعمیرات لوازم خانگی خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان ممکن جهت هماهنگی با شما تماس حاصل نمایند.