هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی

هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی

تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی

مشکل خرابی بک لایت در تلویزیون های ال ای دی جدید شایع می باشد و تعمیرات بک لایت باید با قطعات اصلی و فابریکی انجام شود. یکی از علامت های خرابی بک لایت این است که تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد و می توان شبکه های تلویزیون را عوض کرد. در صورتی که فکر می کنید عیب تلویزیون شما از بک لایت نیست می توانید به پیچ تعمیر تلویزیون ال جی مراجعه کنید و عیب تلویزیون خود را پیدا کنید.

در تلويزيون هاي LCD و LED پنل تلويزيون يا صفحه نمايش تصوير را در قالب پيکسل هاي رنگي قابل ديدن مي کند اما تصوير به تنهايي قابل ديدن نيست براي اينکه نور سفيد روشنايي را ندارد. در واقع نور زمينه يا بک لايت است که از پشت به صفحه تلويزيون مي تابد و پيکسل هاي روشن شده را قابل ديدن مي کند. 

سیاه شدن صفحه تلویزیون یکی از نشانه های خرابی بک لایت تلویزیون می باشد. هزینه تعمیر سیاه شدن صفحه تلویزیون در تمام مدل های آن در این مقاله ذکر شده است.

بک لايت تلويزيون هاي ال ای دی

بک لایت تلویزیون های LED

به طور کامل مي توان گفت که تلويزيون هاي ال اي دي همان تلويزيون هاي ال سي دي هستند که بجاي لامپ هاي فلورسنت از لامپ هاي ال اي دي در آنها استفاده شده است. لامپ هاي ال اي دي انواع مختلفي دارد که به طور مثال در تلويزيون هاي مدل 49UH850 , 55UF850 به صورت نوارهايي در کناره پنل تلويزيون بکار برده شده اند که عبارت EDGE LED در مورد آنها بکار برده مي شود و در تلويزيون هاي ال جي سري LB به صورت نوار هاي افقي در طور دستگاه با فاصله چند سانتي متري بين لامپ ها استفاده شده است.

نحوه تعمير بک لايت تلويزيون های ال جی

همانطور که گفتيم استفاده از لامپ هاي ال اي دي به جاي لامپ هاي مهتابي عملي رو به جلو بوده که مصرف و گرماي کمتري توليد مي کند. در بخش تعمير تلويزيون انتظار مي رفت که تعداد کمتري از تلويزيون هاي ال اي دي براي تعمير بک لايت تلويزيون مراجعه کنند اما به دليل تغيير تاثير زيادي در روند خرابي تلويزيون ها نداشته و تلويزيون هاي زيادي با ايراد بک لايت به مراکز تعمير تلويزيون مراجعه مي کنند.

 در واقع مي توان گفت که به علت طراحي نا هماهنگ بين توان ال اي دي و ولت و آمپر ورودي در تلويزيون هاي باعث خراب شدن بک لايت ال اي دي ها مي شود در اين مرکز بعد از تعمير تلويزيون اين مشکلات برطرف مي شود که احتمال خرابي بسيار کمتر شود. در حال حاضر اکثر تلويزيون هال ال جی سري LN و LB در قسمت بک لايت ضعف دارند که اين مشکل توسط مهندسين مجاز سیما حل شده است.تعمير تلويزيون در منزل و محل شما با ضمانت سه ماهه انجام مي شود.

هزینه تعویض بک لایت تلویزیون ال جی

32 42 43 47 49
LN
900000
10000000
_
1200000
1400000
LB
900000
10000000
_
1200000
1400000
LY
900000
10000000
_
1200000
_
LS
800000
900000
_
1100000
_
LF
900000
1000000
1000000
1200000
1400000
LM
900000
1000000
_
1200000
_
LJ
900000
_
1200000
_
1300000

هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی

32 42 43 47 49
LN
400000
500000
_
600000
700000
LB
400000
500000
_
600000
700000
LY
400000
500000
_
600000
_
LF
400000
500000
500000
600000
700000
LM
400000
500000
_
600000
_
LJ
400000
_
500000
_
700000

دلایل سوختن بک لایت تلویزیون

به دلیل خرابی شایع بک لایت تلویزیون ال جی این سوال پیش می آید علت سوختن بک لایت تلویزیون چیست؟ تا بعد از تعمیر دوباره این عیب تکرار نشود. اولین دلیل خرابی بک لایت را زمان استفاده از تلویزیون و عمر تلویزیون می توان نام برد. یعنی اینکه تلویزیون نباید طی ساعت های طولانی روشن بماند و بهتر است که هر دوساعت ۵ دقیقه آن را خاموش کنیم. معمولا در تلویزیون های جدید عمر بک لایت کم شده است و بعد از ۳ یا ۴ سال شروع به خراب شدن می کنند. 

خرابي بک لايت به علت هماهنگ نبودن برد پاور و بک لايت:

یک موضوع بسیار مهم در افزایش طول عمر بک لایت تلویزیون ال جی ، تنظیم کردن نور روشنایی تلویزیون است. در اکثر موارد تنظیمات نور زمینه روی حداکثر قرار دارد و این باعث می شود که لامپ های ال ای دی عمر کمتری داشته باشند. برای اینکه این مشکل حل شود به قسمت تنظیمات تصویر تلویزیون بروید و نور بک لایت را تا جایی که کیفت تصویر کم نشود ، کاهش دهید. این کار باعث می شود که ولتاژ روی ال ای دی های بک لایت کم شود و عمر تلویزیون شما بیشتر شود.

انجام اصلاحیه بعد از تعمیر نیز کمک بسیار زیادی در افزایش طول عمر تلویزیون دارد. به جرات می توان گفت با انجام اصلاحیه بر روی برد پاور تلویزیون عمر بک لایت را 2 برابر می کند. در واقع اصلاحیه هماهنگ کردن ولتاژ و آمپر مورد نیاز بک لایت با لامپ های ال ای دی می باشد. انجام اصلاحیه بعد از تعمیر تلویزیون با در خواست شما انجام می شود. هزینه انجام اصلاحیه رایگان می باشد.

خرابی بک لایت به علت قرار گرفتن تلویزیون در محیط گرم:

یک مبحث مهم برای جلوگیری از خرابی تلویزیون، مکان قرار گرفتن تلویزیون می باشد. تلویزیون هنگام روشن بودن از خود گرما تولید می کند و باید در محلی قرار بگیرد که تهویه هوا در آنجا وجود داشته باشد. یک نکته بسیار مهم این است که تلویزیون را در محیط های گرم قرار ندهید. به عنوان مثال تلویزیون را کنار بخاری و پیکج قرار ندهید، چون این امر باعث می شود که گرمای تلویزیون زیاد شود و این گرمای زیاد باعث خرابی تلویزیون می شود.

با توجه به توضیحات داده شد، گرما یکی از عوامل مهم در خرابی تلویزیون می باشد. در صورتی که از پایه دیواری استفاده می کنید سعی کنید 3 یا 4 سانتیمتر از دیوار فاصله داشته باشد تا گردش هوا به درستی انجام شود.

استفاده بی وقفه از تلویزیون :

روشن بودن مداوم تلویزیون در ساعت های طولانی باعث می شود که لامپ های ال ای دی بک لایت مستهلک شوند. بهتر است که هر 2 یا 3 ساعت یک بار تلویزیون را به مدت 5 دقیقه خاموش کنید. روشن بودن تلویزیون طی ساعت های طولانی باعث می شود که تمام قطعات تلویزیون زودتر خراب شوند. همان طور که گفتیم بک لایت تلویزیون از خود گرما تولید می کند و نیاز است در طول روز چند دقیقه تلویزیون خاموش شود.

روشنایی نور پس زمینه :

نور پس زمینه باید متناسب با نور محیط تنظیم شود در بخش تنظیمات تلویزیون قسمتی با عنوان روشنایی وجود دارد که میزان نور پس زمینه را در این بخش می توان تنظیم کرد.میزان نور پس زمینه به صورت پیش فرض در ابتدای تولید به صورت تنظیمات کارخانه در حالت حداکثر قرار دارد که این امر موجب شده تا لامپ ها از تمام توان خود استفاده کنند و نتیجه این امر مستهلک شدن بک لایت ها می باشد.پس توصیه ما به شما کاربران این است که نور پس زمینه را تا جایی که در دیدن تصاویر اختلال ایجاد نمی کند کم کنید.

سوختن بک لایت تلویزیون به علت نور پس زمینه زیاد

استفاده از قطعات با کیفیت پایین :

تلویزیون های جدید توسط کشورهای مختلف مونتاژ می شوند، گاها دیده شده است که در بعضی از تلویزیون های از بک لایت با کیفیت پایین و متوسط استفاده شده است. کیفیت پایین لامپ های ال ای دی باعث می شود که عمر بک لایت کم شود. مجاز سیما این اطمینان را به شما می دهد که از بهترین قطعات موجود در بازار برای تعمیر تلویزیون شما استفاده کند. تعویض قطعات در این مرکز همراه با ضمانت کتبی می باشد.

فعال نکردن گزینه صرفه‌جویی انرژی :

برخی تلویزیون های هوشمند دارای گزینه به نام صرفه جویی انرژی در منوی تنظیمات خود می باشند. شما با فعال نمودن این گزینه میتوانید من در مصرف برق و انرژی صرفه جویی نمایید. همچنین لازم به ذکر است که اگر در منوی تنظیمات گزینه ای به نام ECO Sencor موجود میباشد همواره می توانید با فعال نمودن این گزینه به تلویزیون این اجازه را بدهید که نور تلویزیون را متناسب با محیط اتاق تنظیم نماید که این امر خود موجب کاهش خرابی در بک لایت می شود.

فاصله گرفتن لامپها از سینی خنک کننده :

 

همانطور که توضیح داده شد لامپ های ال ای دی از خود گرما تولید می کنند، این گرمای تولید شده باید از تلویزیون خارج شود. برای این کار یک فلز طراحی شده است به نام هیت سینک که گرمای ال ای دی توسط این فلز دفن می شود. حال به هر دلیلی فاصله بین ال ای دی و فلز خنک کننده شود، باعث می شود که گرمای بک لایت زیاد شود و خرابی زود رس اتفاق بیفتد. در اکثر مدل های تلویزیون ال جی، بک لایت با چسب دو طرفه به فلز وصل شده است، اگر این چسب کیفیت خوبی نداشته باشد نمی تواند حرارت را به درستی به فلز خنک کننده انتقال دهد.

علائم خرابی بک لایت تلویزیون های ال جی

۱) تصویر قطع و وصل می شود (چشمک میزند)
۲) بخشی از تصویر سیاه شده است 
۳) هاله های تیره روی تصویر ایجاد شده
۴) نمایان شدن نقطه های روشن روی تصویر
۵) صدا دارد تصویر ندارد
۶) در ابتدای روشن کردن تلویزیون تنها آرم ال جی می آید و بعد تصویر قطع می شود.

سیاه شدن تصویر تلویزیون ال جی

یکی از مهمترین و شایع ترین نشانه های خرابی بک لایت این است که تصویر تلویزیون به طور کامل سیاه می شود، البته این حالت بیشتر در تلویزیون های 32 تا 43 اینچ اتفاق می افتد. در این حالت تصویر تلویزیون کاملا تاریک می شود اما صدا باقی می ماند و شما می توانید شبکه های تلویزیون را عوض کنید. 

وجود هاله و یا لکه‌های سیاه بر روی تصویر تلویزیون ال جی

وجود هاله بر روی تصویر تلویزیون ال جی

وجود هاله های سیاه بر روی تصویر در اکثر مواقع نشانه خرابی بک لایت تلویزیون می باشد. احتمال دارد که این هاله ها کنار هم قرار بگیرند و یا اینکه به صورت پراکنده در تصویر نمایان شوند. هاله های سیاه بیشتر در تلویزیون های دیده می شود که در آن از بک لایت های شاخه ای استفاده شده است. علت وجود این هاله های سیاه خاموش شدن بعضی از لامپ های ال ای دی می باشد. در صورتی که هاله سیاه بر روی تصویر تلویزیون خود مشاهده کردید تلویزیون را خاموش کنید و با مرکز تعمیر تلویزیون تماس بگیرید.

در صورتی که با همان وضیعت از تلویزیون خود استفاده کنید، این امر باعث می شود که صفحه تلویزیون شما دچار آسیب شود و هزینه تعمیر تلویزیون شما چند برابر شود. با تعمیر به موقع بک لایت تلویزیون از آسیب رسیدن به دیگر قسمت های تلویزیون جلوگیری می شود.

چشمک زدن تصویر تلویزیون ال جی

یکی دیگر از نشانه های بارز خرابی بک لایت تلویزیون های ال جی چشمک زدن تصویر تلویزیون می باشد. این حالت به این صورت است که تصویر پشت سرهم قطع وصل می شود. لازم به ذکر است که بدانید این خرابی بیشتر در سایز های 47 تا 65 اتفاق می افتد. دلیل این چشمک زدن این است که در تلویزیون های سایز بزرگ از چندین سری ال ای دی استفاده شده و با خراب شدن یک سری از ال ای دی ها تلویزیون به حالت محافظت می رود و دستور قطع کردن تصویر را می دهد.

سیستم محافظت برای جلوگیری از خرابی بیشتر تلویزیون می باشد. بهتر است در صورت مشاهده این حالت تلویزیون را خاموش کنید و با مراکز مجاز تعمیر تلویزیون ال جی تماس بگیرید.

ایجاد نقاط نورانی در تصویر تلویزیون ال جی

وجود نقاط نورانی در تصویر تلویزیون ال جی

دیده شدن نقاط نورانی در صفحه تلویزیون می تواند یکی دیگر از نشانه های خرابی بک لایت تلویزیون باشد. روی لامپ های ال ای دی یک منشور وجود دارد تا نور را بصورت یک نواخت روی صفحه تلویزیون پخش کند، در صورتی که این منشورها تغییر حالت دهند و یا از جای خود خارج شوند باعث ایجاد شدن نقاط نورانی روی تصویر تلویزیون می شود.

چند دلیل که باعث به وجود آمدن این مشکل است را توضیح می دهیم. اولین موضوع کیفیت پایین ال ای دی های مصرفی می باشد، این امر باعث می شود که به مرور زمان چسب نگه دارنده منشور فاسد شود و از جای خود بلند شود. نکته دوم قرار گرفتن در محیط گرم می باشد که باعث می شود چسب منشور خراب شود. نکته سوم جا به جایی و ضربه وارد شدن به صفحه تلویزیون می باشد.

کارت گانتی تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی

یکی از مهمترین موارد در خرید و یا خدمات هر محصولی مربوط به ضمانت آن می باشد. ضمانت پشتوانه محکمی بابت آن وسیله یا دستگاه می باشد. معمولاً در هنگام خرید وسایل برقی از فروشگاه های مجاز به شما کارت گارانتی دستگاه داده می شود که تا مدت تعیین شده در برگه ی گارانتی هر مشکلی برای دستگاه پیش بیاید تعمیر آن را بدون دریافت هزینه ای انجام خواهند داد.

حال بابت تعمیر بک لایت نیز به همین روال می باشد. مجموعه مجازسیما بعد از تعمیر و یا تعویض قطعه تلویزیون شما یک کارت گارانتی به شما ارائه می دهد، که در آن قید می شود تعمیر چه قطعه ای از تلویزیون برای شما انجام گرفته است و همچنین خدمات صورت گرفته دارای ۶ ماه ضمانت نامه کتبی می باشد. همچنین لازم به ذکر است که تمام تعمیرات و تعویض قطعات در این مجموعه تنها توسط قطعات اصلی و باکیفیت صورت می گیرد.

راه های شناخت بک لایت اورجینال

 •  بک لایت باید توسط کارخانه ای معتبر تولید شده باشد . لامپ های ال ای دی مصرفی اورجینال در کشور کره تولید می شود . همچنین بک لایت های در کشورهای تایوان و چین تولید می شوند که از کیفیت نسبتا پایین تری بخوردار هستند .
 •  بک لایت های اورجینال دارای دارای ضمانت تعویض 6 ماهه می باشد در صورت خرابی بک لایت در زمان گارنتی بک لایت بطور کامل تعویض میشود بدون هیچ هزینه ای .
 • یکی از مهمترین فاکتورهای لامپ های بک لایت داشتن نور سفید و یکنواخت می باشد . نور بک لایت های غیر اورجینال معمولا متمایل به سبز و زرد می باشد و این باعث می شود که تصویر رنگ طبیعی خود را از دست بدهد .
 • موضوع دیگری که بسیار حائز اهمیت می باشد لامپ های بک لایت نباید هیچ هاله ی بر روی تصویر ایجاد کنند بک لایت های که در مجموعه ال جی سرویس استفاده می شود دارای نور یکنواخت و بدون هاله می باشد که بهترین کیفیت تصویر را به شما ارائه می کند .
 

6 پاسخ به “هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی @”

 1. سلام روی صفحه تلویزیون ما چندتا لکه افتاده بود بعد از چند ماه تصویرش سیاه شد به نظر شما بک لایت تلویزیون خراب شده؟ هزینش چقدر میشه؟

  • سلام. بله این خرابی معمولا از بک لایت تلویزیون می باشد. تعمیر بک لایت تلویزیون در منزل انجام می شود. برای اطلاع از هزینه تعمیر باید مدل تلویزیون را اعلام بفرمایید.

 2. تصویر تلویزیون قطع شده ما صدا داره 42 اینچ ال جی هستش به نظر شما حتما از بک لایت ؟

  • در اکثر مواقع خرابی از بک لایت تلویزیون می باشد. در موارد کم احتمال خرابی برد پاور وجود دارد.

 3. سلام تلويزيون ما مدل ٤٢lc2rr , روشن ميشه ولى صدا و تصوير نداره وقتى سيم برقشو عوض كردم درست شد ولى فرداش دوباره صدا و تصوير رفت به نظر شما لامپ تصويره؟

  • سلام. معمولا در این مدل تلویزیون خرابی از برد پاور است. برد پاور در اکثر موارد قابل تعمیر است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست نصب، سرویس و یا تعمیرات لوازم خانگی خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان ممکن جهت هماهنگی با شما تماس حاصل نمایند.