علت آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

یکی از عیب های شایع که در تلویزیون های جدید ال جی به وجود می آید آبی شدن صفحه تلویزیون ال جی می باشد. این مشکل باعث می شود که رنگ های دیگر به درستی نمایش داده نشوند و کیفیت تصویر به شدت کم می شود. حال این سوال پیش می آید علت این خرابی چیست؟ و آیا احتمال تکرار این موضوع وجود دارد.

آبی شدن صفحه تلویزیون ال ای دی و دلایل مربوط به آن و راه‌های جلوگیری از این رویداد را در مطالب زیر برایتان بررسی می‌کنیم. یکی از مهم‌ترین و سرگرم کننده ترین وسایل خانه تلویزیون می‌باشد. به هم خوردن رنگ‌های تلویزیون یک رویداد بد و اذیت کننده می‌باشد که نمی‌توان راحت از کنار آن عبور کرد. .

ممکن است این مشکلات به علت کار زیاد و پایان عمر قطعات و یا ایجاد اتفاق‌هایی برای تلویزیون رخ دهد. این آسیب‌ها بیشتر روی رنگ تصویر اثر می‌گذارد و باعث تغییر عملکرد نمایشگر می‌شود. 

علت آبی شدن تصویر تلویزیون

بررسی آبی شدن صفحه تلویزیون ال جی

اولین موضوعی که باید بررسی شود، تنظیمات تصویر تلویزیون می باشد، گاهی وقت ها هماهنگ نبودن رزولوشن تلویزیون و دستگاه ورودی باعث بهم ریختن تصویر تلویزیون می شود.

خراب بودن کابل های ورودی تلویزیون یکی از عوامل مهم در بهم ریختن رنگ تلویزیون می باشد. تحت فشار قرار گرفتن و یا کشید شدن کابل HDMI و AV از عوامل آبی شدن صفحه تلویزیون می باشد.

ضربه خوردن یا تحت فشار قرار گرفتن پنل تلویزیون باعث ایجاد مشکل در تصویر تلویزیون می شود. هنگام جا به جا کردن تلویزیون دقت کنید که صفحه تلویزیون دچار آسیب نشود. هرگونه ضربه یا فشار باعث بهم ریختگی تصویر تلویزیون می شود، در این حالت هزینه تعمیر مقرون به صرفه نیست.

همچنین ممکن است آبی شدن تصویر تلویزیون به علت خرابی بک لایت باشد و در این قسمت مشکلی پیش آمده باشد، در این مواقع تصویر به دو رنگ و با سایه آبی نشان داده می‌شود. اگر این مشکل رخ داده باشد جای نگرانی نیست چون مشکلات به وجود آمده در بک لایت برطرف می‌شود و تلویزیون سالم می‌گردد.

ایجاد مشکل در قسمت بک لایت تلویزیون‌ها باعث می‌شود که رنگ ابی و یا رنگ‌های اصلی در تصویر تلویزیون خیلی زیاد دیده شود و افزایش پیدا کند. 

آبی شدن صفحه تلویزیون به علت خرابی بک لایت

 کاربرد بک لایت در تلویزیون برای تامین نور در صفحه نمایش می‌باشد. در واقع آبی شدن صفحه تلویزیون به دلیل تغییر رنگ لامپ های ال ای دی بک لایت می باشد.

 اگر مشکلی در بک لایت پیش آید باعث‌ می‌شود که رنگ‌های تلویزیون به هم بریزد و بعضی رنگ‌ها شدت بیشتری در تصویر داشته باشند. خرابی بک لایت در تلویزیون های جدید ال جی اغلب باعث آبی شدن تصویر تلویزیون می شود. بک لایت تلویزیون از لامپ های ال ای دی تشکیل شده است که همراه پنل مهم‌ترین قسمت تلویزیون را تشکیل می‌دهند که به آن صفحه نمایش هم گفته می‌شود.

یک سوال مهم این است که چطور می توان متوجه شد که بک لایت تلویزیون ما خراب شده است؟ توجه کنید در صورتی که رنگ تصویر تلویزیون شما به مرور زمان به سمت آبی شدن تمایل پیدا کرد و بعضی از قسمت های تصویر سفید بود، در این حالت به احتمال زیاد می توان گفت بک لایت تلویزیون خراب شده است.

به همین دلیل در صورت مشاهده عیب و نقص در بک لایت تلویزیون، بهتر است جهت تعمیر با مراکز مجاز تعمیر تلویزیون تماس بگیرید. با تعمیر کردن بک لایت مشکلاتی همچون تیره و روشن شدن تصویر، آبی شدن تصویر تلویزیون و کم رنگ شدن آن برطرف می‌شود.

آبی شدن تلویزیون به دلیل خرابی بک لایت

خرابی پنل تلویزیون

آبی شدن تلویزیون به دلیل خرابی پنل

پنل قطعه‌ای از تلویزیون است که تصویر را نشان می‌دهد و قسمت خیلی مهم و اصلی می‌باشد و تنظیم شدن رنگ‌ها در این قسمت انجام می‌گردد؛ که این قطعه فوق العاده حساس می‌باشد و اگر بد جا به جا شود و یا در جای گرم قرار بگیرد و ضربه‌ای به آن وارد شود دچار عیب و آسیب می‌شود.

 بیشتر اوقات ایجاد مشکلاتی در رنگ تصویر به علت آسیب دیدن پنل است اما فهمیدن و اثبات این موضوع کار خیلی دشواری می‌باشد. اگر نقصی در پنل تلویزیون ایجاد شود که قابل تعمیر نباشد باید پنل تلویزیون را عوض کنید و پنل جدیدی را جایگزین پنل آسیب دیده و خراب کنید.

تعویض پنل تلویزیون دارای هزینه تقریباً بالایی می‌باشد چون قسمت اصلی و مهم تلویزیون‌های ال ای دی را تشکیل می‌دهد زمانی که پنل خراب شود و تعمیر نشود و بخواهیم آن را تعویض کنیم لازم می‌باشد که برای انجام این کار آن را نزد تخصصی‌ترین و ماهرترین تعمیرکاران تلویزیون ببریم. عوض کردن پنل کار بسیار حرفه‌ای می‌باشد و حتماً باید در این کار تخصص زیادی وجود داشته باشد و فراموش نکنید که برای جایگزین کردن پنل جدید و سالم پنل مناسبی بخرید و از خریدن پنل های نامناسب و متفرقه بپرهیزید.

بعضی از این پنل ها دارای قیمت ارزان‌تری می‌باشد اما خیلی زود دچار آسیب می‌شوند و ممکن است در رنگ‌های ان اختلال ایجاد شود. برای همین ما به شما توصیه می‌کنیم که از پنل های معتبر و استاندارد استفاده کنید که دارای گارانتی می‌باشند.

اصلی ترین دلایل خاموش و روشن شدن تلویزیون سامسونگ

بررسی دستگاه های متصل به تلویزیون

دقت کنید بعضی وقت ها آبی شدن صفحه تلویزیون یا بهم ریختگی رنگ مربوط به تلویزیون نمی باشد. این موضوع مربوط به دستگاه های مثل رسیور یا گیرنده دیجیتال می باشد، در واقع سیگنال خروجی این دستگاه ها مشکل دارد.

برای اینکه متوجه شوید خرابی از تلویزیون است یا دستگاه های متصل، در قسمت تنظیمات تلویزیون به قسمت پشتیبانی بروید و گزینه تست تصویر را انتخاب کنید در صورتی که مشکلی در تصویر مشاهده نکردید دستگاه معیوب را مورد بررسی قرارد بدهید.

یکی دیگر از عوامل آبی شدن صفحه تلویزیون ویروسی شدن مین برد تلویزیون می باشد. مین برد یا همان مادر برد وظیفه پردازش صدا و تصویر را دارد و در صورتی که اختلای در کارکرد آن ایجاد شود باعث بهم خوردن صدا و تصویر تلویزیون می شود.

آب خوردگی صفحه تلویزیون نیز باعث به وجود آمدن مشکل در تصویر تلویزیون می شود. به هیچ عنوان آب را به صورت مستقیم روی صفحه تلویزیون اسپری نکنید. برای تمیز کردن تلویزیون ابتدا یک دستمال نرم را نمناک کنید و سپس اقدام به تمیز کردن تلویزیون کنید.


مشکلات پیکسل‌ها

همان گونه که می دانید پیکسل‌ها قسمت‌های نورانی می‌باشند که متناسب با تصاویری که نشان داده می‌شود می‌توانند رنگ را تغییر بدهند و دارای قدرت تعویض رنگ هستند. به علت‌های متفاوتی ممکن است پیکسل‌ها دچار مشکل شوند و بسوزند. پیکسل‌ها گونه‌ای ساخته شده‌اند که قابلیت نمایش رنگ‌های متفاوتی را دارند. زمانی که یک تصویر برای زمان زیادی در تلویزیون نشان داده می‌شود پیکسل‌ها روی آن گیر می‌کنند این اصطلاح به این معنا می‌باشد که روی آن رنگی که نشان داده شده قفل می‌شوند و ثابت می‌مانند و همان رنگ را نشان می‌دهند.

اگر ابی شدن صفحه تلویزیون به خاطر ایجاد مشکل در پیکسل‌ها باشد، شاید بتوان آن را با برنامه‌های بازیابی حل کرد که این برنامه‌ها باعث می‌شود که پیکسل‌های تلویزیون رنگ خود را تغییر دهند و به حالت اول خود برگردند؛ اما اگر با برنامه این مشکل حل نشود باید پنل تلویزیون را برای تعمیر نزد تعمیرکار ببریم. دلیل دیگری برای ایجاد رنگ‌های اضافی و ابی شدن تصویر وجود دارد و آن تغییرات دمای هوا می‌باشد.

اگر مکانی که تلویزیون در آن قرار دارد بیش از اندازه سرد باشد باعث می‌شود که مایع کریستالی پنل به اندازه لازم گرم نشود و قادر به عملکرد خود نباشد؛ و ممکن است با افزایش دما بتوانیم مشکل ابی شدن صفحه تلویزیون ال ای دی را حل کنیم.

مشکلات جابجایی و آسیب‌های وارد شده به تلویزیون

در صورت جا به جا کردن تلویزیون اگر ضربه‌ای به پنل وارد شود و یا فشار روی آن وارد شود و همچنین قرار دادن تلویزیون در مکان بسیار سرد و گرم موجب ایجاد مشکلاتی در رنگ آن می‌شود که آبی شدن صفحه تلویزیون به خاطر همین موارد می‌باشد. برای اینکه این مشکلات ایجاد نشود باید از تلویزیون‌هایتان مراقبت کنید و زمانی که تلویزیون روشن است آن را جا به جا نکنید و نسبت به آن با احتیاط رفتار کنید. می‌توانید تلویزیون را به دیوار نصب کنید یا آن را روی پایه میز قرار دهید که برای این کار حتماً از پایه‌های مناسب و استاندارد استفاده کنید تا مشکلی به وجود نیاید.

همچنین اگر در کنار تلویزیون وسایل مغناطیسی یا آهن ربا قرار دهیم باعث می‌شود که در پیکسل‌ها مشکلاتی ایجاد کنند و رنگ‌های تلویزیون به هم بریزد و باعث ایجاد رنگ‌های زیاد در تصویر و یا آبی شدن تصویر گردد. برای جلوگیری کردن از این موضوع باید مواردی را رعایت کنیم مثل قرار ندادن گوشی همراه و یا دیگر وسایل الکترونیکی در کنار تلویزیون. تا از ایجاد عیب و نقص در تلویزیون جلوگیری کنیم.

نتیجه گیری نهایی

دلایل زیادی برای ابی شدن صفحه تلویزیون وجود دارد که اصلی‌ترین و مهم‌ترین آن‌ها را برای شما بررسی کردیم. مهم‌ترین دلیل آن ایجاد مشکلاتی در پنل تلویزیون‌های ال ای دی است. پنل و یا صفحه نمایش اصلی‌ترین و گران‌ترین بخش تلویزیون می‌باشد؛ که اگر به این صفحه ضربه وارد شود و یا زمانی که روشن است آن را جا به جا کنید باعث می‌شود که در رنگ تصویر مشکلاتی به وجود اید و در نهایت باعث ابی شدن تصویر شود.

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است باعث ابی شدن صفحه تلویزیون شود نقص‌های مربوط به بک لایت تلویزیون می‌باشد. بک لایت قطعه‌ای می‌باشد که  نور تامین می‌کند. اگر بک لایت دچار آسیب شود تصویر نا منظم نشان داده می‌شود و رنگ‌های اضافی در تصویر دیده می‌شود مثل آبی شدن صفحه تلویزیون؛ که باید در چنین شرایطی بک لایت تعمیر گردد.

این آسیب نسبت به مشکلاتی که در پنل تلویزیون ایجاد می‌شود خیلی جدی نمی‌باشد و می‌توانید آن را تعمیر کنید و این مشکل را حل نموده. یکی دیگر از دلایل ابی شدن صفحه تلویزیون ایجاد عیب و نقص در پیکسل‌ها می‌باشد که وقتی تلویزیون برای زمان خیلی طولانی روشن باشد این اتفاق رخ می‌دهد؛ که برای حل این مشکل باید زمانی که قصد دیدن برنامه‌های تلویزیون را ندارید آن را خاموش کنید تا از ایجاد این مشکل جلوگیری کنید.

6 پاسخ به “علت آبی شدن تصویر تلویزیون”

  1. با سلام
    تصویر تلویزیون ما هاله آبی ندارد، بلکه رنگ نمایشگر تماما به رنگ آبی درامده
    آیا ایراد این حالت هم به نور زمینه تلویزیون باز میگردد؟

  2. سلام تصویر تلویزیون ما دقیقا مثل همین عکس وبسایت شما شده و تصاویر آبی دیده میشه
    مدلش هم 43LJ هست، هزینه تعمیر در منزل مجموعا چقدر میشه؟

  3. سلام تلویزیون ال جی دارم با اینکه زود به زود کابل hdmi را تعویض میکنم اما بعد از مدتی مجدد صفحه تلویزیون آبی میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست نصب، سرویس و یا تعمیرات لوازم خانگی خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان ممکن جهت هماهنگی با شما تماس حاصل نمایند.